Spor Yaparken Susuz Kaldığınıza Dair İşaretler

Spor Yaparken Susuz Kaldığınıza Dair İşaretler

Su içmek fiziksel performansın yanı sıra zihninizi sağlıklı tutmak için anahtardır. Eğer günlük olarak yeterince su içmiyorsanız, spor salonunda egzersiz yaparken vücudunuz bazı rahatsız edici semptomlar yaşar ve birtakım problemlerle karşılaşırsınız.

Örneğin spor sırasında artan vücut ısısı, tüketilmesi gereken su miktarının da fazlalaşmasına neden olacaktır. Yani yaptığınız sporun ağırlığına göre su tüketiminizi artırmanız gerekir. Bunun rutin bir alışkanlık haline geldiğini düşündüğümüzde ise mutlaka su tüketimine önem vermeniz gereklidir.

Yeteri kadar su içmediğinizde ise spor yaparken aşağıda bahsedeceğimiz durumlarla karşı karşıya kalmanız normaldir.

Kendinizi Yorgun Hissedersiniz

Spor öncesinde, sırasında ve sonrasında bol miktarda su için. Antrenmanınız boyunca yeterince su içmezseniz, kendinizi halsiz hissetmeye başlarsınız ve antrenmanınıza ayak uydurmakta zorlanabilirsiniz. Yeterince su içmek, kendinizi yorgun hissetmenizi önlemenize ve kendinizi enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır.

Yüksek Tansiyon

Spor yapan herkesin bu eylem sırasında kan basıncı yükselir. Düzenli olarak spor yapıyorsanız, kan basıncınızın ne zaman yüksek olduğunu anlayabilir ve hissedebilirsiniz. Vücudunuz susuz kalmışsa, kan basıncınız artar ve birtakım kalp sorunları ortaya çıkar. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa ağır sporlardan mutlaka kaçınmalı ya da sporunuzu belli bir kontrol ile devam ettirmeniz gerekir.

Yüksek Vücut Sıcaklığı

Yeterince spor yapıyorsanız vücut ısınız yükselir ve terlersiniz. Bu durum ise sizin vücuttan su kaybetmenize neden olur. Spor yaparken susuz kalırsanız, vücut ısınızı 36’ya düşürmek biraz zaman alacaktır. Vücut ısınızı normal bir aralıkta tutmanıza yardımcı olmak için antrenmanınız boyunca su içmeniz gerekir.

Kas Krampları

Spor yaparken durmanız gereken kas krampları yaşadınız mı? Bu çok rahatsız edici bir durumdur. Eğer siz suyu az içerseniz bu durumda kaslarınızda kramplar oluşmaya başlayacaktır. Kas kramplarının önüne geçmek için mutlaka gün boyunca olabildiğince çok su içmeyi unutmamalısınız!

Spor yapmadan birkaç saat önce su içmeye başlayın, böylece kendinizi tam ve şişkin hissetmenize neden olacak şişkinlikten de kurtulmuş olursunuz. Spor sırasında ve sonrasında yavaş yavaş su içmeye başlayabilirsiniz.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :