Su Bayatlar mı? Suyun Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Su Bayatlar mı-Suyun Kullanım Ömrü Ne Kadardır

İnsanlar su satın alırken bayatlama durumunu göz ardı edebilir. Şişe veya damacana suların son kullanma tarihi sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Damacana suların kullanım ömrü sona erdiğinde sağlığımızı tehdit edebilmesi söz konusudur. Bu nedenle su tüketirken suyun bayat olmamasına ve son kullanma tarihine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Su tüketirken dikkat edilmese de suyun bayatlayıp bayatlamadığı konusu oldukça önemlidir. Suyun kendi ömrü sona ermese de şişelenmiş ve damacanayla satılan suyun son kullanma tarihi bulunmaktadır. Son kullanma tarihi geçen su sağlık açısından sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle su tüketirken fazla bekletmemeye ve son kullanma tarihine bakmaya özen göstermek sağlık açısından gereklidir.

Şişe veya damacana su alırken göz ardı edilmemesi gereken hususlar arasında son kullanma tarihi bulunur. Son kullanma tarihi geçtikten sonra suyun tüketilmesi sorun yaratabilir. Ancak suyun bayatlamasında bu etkenlerin yanı sıra başka faktörler de bulunmaktadır. Açılan ve uzun süre tüketilmeyen damacana su ve pet şişedeki suyun bayatlaması söz konusudur.

Açılmış pet şişe ve damacanaların içerisindeki suyun uzun süre tüketilmemesi durumu suyun bayatlamasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra su sadece bayatlamakla kalmaz, içerisinde sağlığımızı tehdit edebilecek zararlı maddeler oluşmaya başlar. Plastikte yer alan bazı kimyasallar zamanla şişelenmiş suya karışabilir. Bu durum sağlığınıza zarar verebilir. Bayatlamış su tüketilmesi durumunda ciddi sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.

Damacana Suyu Uygun Saklama İpuçları Nelerdir?

Şişelenmiş suyu doğru bir şekilde saklamak bakteri üremesini önler. Bulantı, kusma, ishal ve mide rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların oluşma riski azalır. Sıcak havalar bakteri üremesinin arttığı havalardır ve zararlı plastik kimyasalların suya karışma riskini artırır. Bu nedenle şişelenmiş suyu güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza etmek gerekir. Bunun için suyu serin bir yerde saklamak oluşabilecek olumsuz koşulların önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca plastik şişeler geçirgen özellikte olması nedeniyle şişelenmiş suyu ev temizlik malzemeleri ve kimyasallardan uzakta saklamak en sağlıklısı olacaktır. Damacana sudan garip bir tat ve koku geldiğini fark ettiyseniz içmeden önce kaynatmanız veya tüketmemeniz en sağlıklısı olacaktır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş : 

Menü