Su Hakkında Merak Edilenler

Su Hakkında Merak Edilenler

Su insan hayatında vazgeçilmez bir öneme sahiptir, fakat birçoğumuzda suyla ilgili önemli olan bazı konuları bilmiyoruz. Aşağıda rehber niteliğinde olabilecek ve herkesin mutlaka bilmesi gereken soruların yanıtlarına yer verilmiştir.

Günde Kaç Litre Su İçilmelidir?

Sağlıklı bir insanın günlük olarak tüketmesi gereken su miktarı 2,5–3 litre arasındadır. Bu miktarın bir kısmı yiyeceklerden karşılanırken bir miktarı da doğrudan alınması gerekir. Yani bir insan günde en az 1,5 litre suyu doğrudan alması gereklidir.

Magnezyum Sınırları Nedir?

Sudaki magnezyum değeriyle ilgili bir alt üst sınırı yoktur. Damak zevkine ve bulunduğunuz kültüre göre değişebilir.

pH Değeri Nedir?

pH suyun asidik ve bazlık değerini gösteren bir ölçüdür. pH değeri 1–14 arasında değişir. Sağlıklı bir suyun pH değerinin 7,5 oranında olması gerekir.

İletkenlik Nedir?

Sudaki iletkenlik, içerisinde bulunan mineral ve tuzların vermiş olduğu elektriksel bir değerdir. Sudaki bu değerler arttıkça suyun iletkenlik değeri de yükselir.

Suyun Sertliği Neyi İfade Eder?

Yeryüzünde bulunan sular önce buhar olup gökyüzüne ulaşır ve burada bulutlarda depolandıktan sonra tekrar aşağı ilerler. Atmosferde yaşanan bu değişim içerisinde suda bir miktar asidik değer artışı olur. Asidik olan yağmur suyu muhtelif kaya katmanlarından ve aktiflerden kalsiyum karbonatı çözer. Çözülmüş olan bu mineraller ne kadar yüksek olursa suyun sertlik değeri de artar. Bir suyun sertlik derecesini belirleyen şey ise kalsiyum karbonatın suda ne kadar çözülmüş olduğuna bağlıdır.

Hazır Suyu Neden Tercih Edilmeli?

Ambalajlı sular her zaman denetim altındadır ve ilk üretilmiş olduğu gibi temiz ve sağlıklı olmak zorundadır. Ambalajlı sular Sağlık Bakanlığı tarafından denetim altına alınmış olduğundan dolayı risk taşımaz. Ambalajlı sularda koku ve farklı etkenler olmaz.

Hazır Su Nasıl Kullanılmalıdır?

Hazır suyun bekletilme derecesi 5–15 derece, güneş ışığından uzak ve kuru yerde saklanması gerekir.  Damacana suları yeterince havalandırılan temiz bir ortamda kaldığı sürece bir değişime uğramadan 10 gün boyunca temizliğini koruyabilir.

Damacana sular pompa ya da sebil olmadan kullanılacaksa ağzının mutlaka kapalı olması gerekir.

Hazır Suların Ömrü Ne Kadar?

Hazır sularda kapağın kalınlığı hava geçirgenliğini önlemede etkilidir. Bunun için ambalajın dış ortam kokularına karşı korunma noktasında önemli olduğunu bilmek gerekir. Depolama ve saklama konusunda yukarıda belirtmiş olduğumuz hassasiyet mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :