Su İçerken En Çok Yaptığımız Hatalar

Su İçerken En Çok Yaptığımız Hatalar

Günde 2,5 litreye kadar su içmeliyiz, ancak birçok insan su içerken yanlış yapıyor. Aşağıda su içerken yapılan hatalardan bazılarına değindik. Sizde suyu içerken bu hataları yapmamak adına bir göz atabilirsiniz.

Büyük Yudumlarda Su İçmek

Her yoğun çabadan sonra vücudumuz suya ihtiyaç duyar ve genelde çoğu kişi susuzluğunu gidermek için hemen eline aldığı bardakla 2–3 büyük yudum içer! Bilinenin aksine, bu kadar açgözlü su içmenin birçok kötü sonucu vardır.

En büyük dezavantajı, hızlı bir şekilde çok su içtiğimizde, vücudumuzu hemen doldurmasıdır ve buda vücudun tepki olarak biran önce sudan kurtulma isteğini uyandırır. Yani bu şekilde su içtiğimizde hemen idrara çıkmamız için vücudumuz bizi uyarır. Diğer bir olumsuz etki ise tükürüğün su ile seyreltilmesidir.

Tükürük, sindirim sürecinin önemli bir parçasıdır. Su midede bulunan sindirim sıvılarının uyarılmasına yardımcı olur. Tükürüğü seyrelterek, vücut bu arada yediğimiz yiyecekleri düzgün bir şekilde sindiremeyecektir. Bunun için su içerken küçük yudumlarla içmek gerekir. Bu şekilde susuzluğunuz da giderilmiş olur.

Yemekten Sonra Su İçmek

Yemekte su içmekle ilgili birçok efsane ve gerçek var. Yağlı bir yemekten hemen sonra su içmek yanlıştır. Böyle bir yemeği yedikten hemen sonra insan vücudu yoğun bir şekilde çalışır. Sindirim süreci, mide sularının yiyecekleri daha küçük parçalara ayırmasıyla başlar. Bu işlem sayesinde vücut gerekli vitamin ve mineralleri alabilir. Ancak yağlı yemek yedikten sonra çok su içmeye başladığımızda mide suyunu seyreltebilir ve insülin artışına neden olabilir. Sonuç olarak ağır, şişkin ve hatta hazımsızlık hissettiğimiz bir sindirim bozukluğu ortaya çıkar. Yemek yerken su içmek iyidir, ancak bunu yavaş yavaş ve küçük yudumlarla yapmak gerekir.

Buzlu Su İçmek

  • Sıcak bir yaz gününde, bir bardak buzlu su içmek keyiftir, ancak bunun birtakım sonuçları olur. Bu sorunlar yalnız boğazınızla ilgili değil aynı zamanda kan damarlarının kasılması ve sindirim sürecinin etkilenmesi şeklinde olur. Buzlu su içtiğinizde kalori kaybınız yavaşlar ve kilo vermek istediğinizde bunu yapamazsınız.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :