Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiler?

Su İçmek Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiler

Su içmek bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmaktadır. Çünkü, besinlerden almamız gereken vitamin ve minerallerin hücrelere ulaşmasını sağlayan ana madde su olmaktadır. Örneğin, vücut direncinizi artırmak için sebze-meyvelerle besleniyor üstelik bunun yanı sıra et gibi protein kaynaklarını da tüketiyor olmanıza rağmen sıklıkla hasta oluyorsanız bunun nedenlerinden biri su tüketiminizin yetersiz olması olabilmektedir.

Bunun ana nedeni su aldığınız bu içeriklerin hücrelere taşınması için adeta bir besin taşıyıcısı görevini üstlenmektedir ve vücut susuz kaldığında, yani yeterli miktarda su ihtiyacı karşılanmadığı sürece vitaminler ve mineraller sağlıklı bir şekilde taşınamamakta ve bu durumda vücudun ihtiyaç duyduğu içerikleri almasını engelleyebilmektedir.

Susuzluk, Beyaz Kan Hücrelerini Olumsuz Etkileyebilir

Lenf sistemi, bağışıklık sistemi ile doğrudan bağlantılı olan bir sistem olmaktadır. Doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, zararlı bakteri veya mikropları vücuttan uzaklaştırmak ise lenf sisteminin görevleri arasında yer almaktadır. Az su tüketildiğinde bu sistemin bir parçası olan lenflerin üretimi düşebilmektedir. Bu durumda vücuttaki bakteri, virüs gibi yabancı maddelerle savaşan beyaz kan hücrelerinin yeterli şekilde taşınamamasına neden olabilmektedir.

2012 yılında sporcular üzerinde yapılan bir araştırmaya göre vücudun susuz kalmasının bir beyaz kan hücresi türü olan ve enfeksiyonlarla savaşan nötrofilin işlevinin azaldığı bulgularla ortaya konmuştur. Su tüketiminin bağışıklık sistemine faydaları hakkında yapılan bir araştırma dehidrasyonunun ayrıca immünosupresyona, yani bağışıklık sisteminin vücuda giren yabancı maddelere karşı cevap vermesini geciktirdiğini de söylemektedir.

Toksik Maddelerin Vücuttan Atılabilmesi İçin Su Gereklidir

Su, vücuttaki zararlı maddelerin idrar, dışkılama ve terleme sayesinde vücuttan uzaklaştırılması konusunda da etkili olmaktadır. Yeterli miktarda su tüketilmemesi ise idrar çıkışının azalmasına, kabızlığa, az terlemeye neden olabilmektedir. Diğer bir deyişle ihtiyaçtan az su tüketmek bu zararlı maddelerin vücutta daha uzun süre kalarak sağlığın olumsuz etkilenmesine zemin hazırlayabilmektedir.

İstanbul Şile Damacana Su

Suyun bağışıklık sistemini destekleyebilmesi için kaliteli olması oldukça önemli olmaktadır ve damacana su alırken kişilerin suyun kalitesini kontrol etmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü, eğer kalitesiz bir su içerseniz bağışıklık sitemine yeterli desteği veremeyebilir ve bu durumda sizin almanız gereken verimin altında verim almanıza neden olabilir. Bu nedenle damacana su seçimi yaparken İstanbul’un neresinde olursanız olun, isterseniz İstanbul Şile’de bile yaşıyor olsanız Marsu’yu tercih etmeniz ve kaliteli ortaklıkları ile sağladığı suları içmeniz önerilmektedir. Böylelikle hem sağlığınızı korumuş hem de kaliteli su içmiş olursunuz.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :