Su İçmek İçin İdeal Zaman Hangi Saatlerdir?

Su İçmek İçin İdeal Zaman Hangi Saatlerdir

Su, bütün canlıların yaşam kaynağıdır. Vücudun büyük bir kısmının sudan meydana geldiği düşünüldüğünde yaşamsal faaliyetlerin su tüketimi ile doğrudan etkili olduğu sonucuna varılabilir. Uzmanlar, sağlıklı bir bireyin gün içerisinde yaklaşık 2,5 litre su tüketmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Su tüketiminin vücuda pek çok yararı olduğu herkes tarafından bilinir. Peki, su içmek için doğru saat aralıkları hangileridir? Su içerken nelere dikkat edilmelidir?

Güne Su İçerek Başlayın

Sabah uyanır uyanmaz ılık bir bardak su içmek, metabolizmayı harekete geçirir. Sindirim sistemini desteklemek ve kilo kontrolü yapmak için güne büyük bir bardak su içerek başlamak etkili olacaktır.

Vücudunuzu Takip Edin

Vücudunuz susuz kaldığında bazı belirtiler meydana getirir. Su içmek için ideal saat aralıklarının yanında vücudun tepkilerine dikkat etmek de önemlidir. Ağız kuruluğu, baş ağrısı, halsizlik, baş dönmesi veya idrar rengindeki koyulaşma gibi olumsuz durumlarda vücudunuz susuz kaldığınızın sinyallerini verir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında hemen su içilerek susuzluğun giderilmesi gerekir.

Yemeklerden Önce Su İçin

Gün içerisinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu öğünlerinizden yarım saat öncesine kadar tamamlayabilmeniz mümkündür. Yemek yemeden önceki yarım saate kadar olan sürede, su içmek için doğru saat aralıkları bulunur. Yemek yedikten bir saat sonra su içmek de ideal su tüketimi zaman aralıklarından biridir. Yemek yerken su içmek önerilmez.

Spor Sonrası İçtiğiniz Su Miktarına Dikkat Edin

Spor faaliyetleriniz sonrasında su içmek, terleme yolu ile kaybedilen suyun geri kazanılması adına oldukça önemlidir. Özellikle ağır egzersiz sonrası çok miktarda su içmemek şişkinlik yaratacağı için tavsiye edilmez. Egzersizden sonra içilen fazla su çoğunlukla mide sorunlarına sebep olur. Bu sebeple spor yaptıktan sonra içtiğiniz su miktarına dikkat etmeniz gerekir.

Duştan Önce Su İçin

Su içmek için doğru saat aralıklarını yakalayabileceğiniz zaman dilimi arasında duş öncesi yer alır. Su içmek kan basıncı dengelediğinden dolayı duştan önce su içmek tavsiye edilir. Duş almak da aynı etkiyi yaratacağı için duştan önce su içilmesi sağlığa iyi gelir ve ideal su içme zamanları arasındadır. Dolayısıyla duş öncesinde su tüketimi, vücudun rahatlamasına katkıda bulunur.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :