Su İçmek Zayıflatır mı?

Su İçmek Zayıflatır mı

Organların düzgün çalışması için dengeli beslenmenin yanı sıra günlük yeterli miktarda su tüketilmesi gerekir. Ancak su, yalnızca organların düzenli çalışması için değildir. Yapılan araştırmalar bize suyun vücutta birçok fonksiyonu olduğunu gösteriyor ve bunlardan bir tanesi zayıflamaya olan etkisidir.

İçilen Su Miktarı

Günlük vücudun ihtiyacı oranında suyu tükettiğinizde vücudun toplam enerji alımı ve günlük enerji alımı arasındaki dengenin korunmasını sağlarsınız.

Günde 1 litreden az su içen bir kadının, 1 litrenin üzerinde su içtiği zaman kilo verdiği, bel çevresinin inceldiği ve yağ oranının düştüğü kanıtlanmıştır. Yani sağlıklı bir kadın içtiği su miktarını biraz artırması durumunda yılda 2 kilo verebiliyor. Ancak yapılan araştırmada kadınlar gazlı içecek ve meyve sularının yerine de yalnızca su tüketmişlerdir.

Kısacası eğer gün içerisinde az su tüketiyorsanız o zaman yapmanız gereken, gazlı içecekler tüketmeden içtiğiniz su miktarını yükseltmek ve bu sayede aşırı kilolarınızdan kurtulmaktır.

Bazıları şekerli içecek yerine diyet içecekleri tükettiklerini söylüyor olsa da bu tarz içeceklerin suyun yerini dolduramayacağını bilmek gerekir. Uzmanlar bu konuda diyet içeceklerinin masum olmadığı hususunda uyarıyor.

Sonuç olarak eğer su içerek zayıfladım demek istiyorsanız işe gazlı ve kalorili içecekleri bırakarak başlamalısınız.

Yemekten Önce Su İçmek Zayıflatır mı?

Bazı insanlar yemekten önce su içerek zayıfladıklarını iddia ediyorlar. Peki, gerçekte yemekten önce su içerek zayıflamak mümkün mü?

Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre bazı yaşta yemekten önce su içerek vücudun ihtiyacı olan enerji miktarı azaltıldığı için kilo verebiliyor.  Bazılarında ise öğünler öncesinde su içildiğinde 8 hafta sonra iştahlarında azalma meydana geliyor.

Su İçmenin Metabolizmaya Etkisi?

Kilo alıp vermede belirleyici olan faktör metabolizmadır. Eğer metabolizmanız yavaş çalışıyorsa bu durumda kilo almamanız neredeyse mümkün değil. Ancak hızlı çalışan bir metabolizmaya sahipseniz kilo almazsınız. İçilen 500 ml’lik su metabolizma hızını % 30 oranında artırıyor.

Diyet Yaparken Su İçmek Yararlı mıdır?

Eğer kilo vermek için diyete başlamışsanız yalnız yediklerinize değil aynı zamanda içtiklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Eğer kilo alımını sınırlandıran bir diyet yapıyorsanız bu durumda yemekten önce 500 ml su içmeniz kilo vermenizi destekleyecektir.

Bize https://www.marsu.com.tr/ adresinde ulaşabilirsiniz.

Paylaş :