Su İçmenin Bağışıklık sistemi Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Su İçmenin Bağışıklık sistemi Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Su içmenin insanlar için sayısız faydası vardır. Yaşamsal öneme sahip su yalnızda onsuz yaşayamayacağımız bir sıvı değildir. Su aynı zamanda, vücudumuzdaki sistemlerin ve organların çalışabilmesi için de kritik öneme sahiptir. Bunun sebebi, suyun besinlerden almamız gereken sayısız vitamin ve mineral açısından çözündürücü etkiye sahip olmasıdır.

Vücudumuzu oluşturan ve tüketimine de en çok ihtiyaç duyduğumuz bileşen olan su, tavsiye edilen miktarda tüketildiğinde sayısız faydaya sahip olur. Bu yazımızda sizler için suyun bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini derledik.

Su İçmenin Bağışıklık Sistemine Faydaları

Besinlerden Alacağınız Faydayı Artırır

Bu özelliği ile su bağışık sistemini doğrudan etkilemektedir. Genellikle vücut direncimizi artırmak ve vücudumuzu güçlendirmek için meyve ve sebzelere başvururuz. Özellikle C vitamini açısından zengin besinler yiyerek vücut direncimizi artırmak ve soğuk algınlıklarından korunmak isteriz. Ancak bu düşüncemizi gerçekleştirebilmek için gözden kaçırdığımız bazı detaylar konusunda daha dikkatli olmalıyız. Az su tüketen biriyseniz, vitaminlerin çözünüp vücudunuza alınmasını engelliyor olabilirsiniz. Fazla tüketiminin de zararlı olduğu gerçeği bir yana, doktorlar tarafından tavsiye edilen günlük su tüketiminin altına düşmemelisiniz.

Beyaz Kan Hücrelerini Besler

Beyaz kan hücreleri vücudumuzu mikrop, bakteri ve virüslere karşı korumada görevli olan lenf sistemi için önemlidir. Bağışıklık sistemi ile yakından ilişkide olan lenf sisteminin lenf üretimi ise tüketilen su miktarına bağlıdır. Vücudumuzun dokularında ve hücrelerinde biriken zararlı maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmaya yarayan lenflerin tüketiminin yavaşlaması da beyaz kan hücrelerinin taşınmasını zorlaştırıp bağışıklık sistemini güçsüzleştirecektir.

Vücudu Toksik Maddelerden Arındırır

Su, idrar ve ter yardımıyla vücudumuzda fazla olan su, tuz ve toksik maddeler gibi uzaklaştırılması gereken maddeleri uzaklaştırarak vücudumuzun bu değerler açısından dengede kalmasına yardımcı olur. Günlük su tüketiminiz yeterli miktarda olmadığında ise idrar çıkışı ve terleme oranınız azalır. Bu durum ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebeplerle vücudumuzun bu zararlı ve fazla maddeleri atamamasına sebep olur. Vücudu yoran ve dolayısıyla bağışıklık sistemini zayıflatan bu durumu engellemek için günlük olarak önerilen miktarda su tüketmeliyiz. Gerektiği kadar su tükettiğimiz takdirde, su vücudumuzda kan dolaşımını da hızlandırıp her türlü toksik maddenin vücudumuzda barınma oranını azaltacak ve bağışıklık sistemimize destek olacaktır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :