Su İçmeyi Engelleyen 4 Neden

Su İçmeyi Engelleyen 4 Neden

Su her canlının yaşaması için gerekli olan bir maddedir. Çünkü, insan vücudunun çok büyük bir kısmı sudan meydana gelir ve vücudun işlevlerini eksiksiz yerine getirebilmesi için su şarttır. Bu nedenle de her insanın her gün belirli oranlarda su tüketmesi gerekir. Bu oran her insana göre değişebilse de genellikle gün içerisinde 2,5 litre su tüketilmesi önerilir. Ancak, bu oran değişebildiği için uzman görüşü alınması çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Günümüzdeki pek çok insan tüketmesi gereken su miktarından daha az su tüketir. Çünkü, su dışındaki diğer maddeler ile sıkı bir ilişki içerisinde olan kişinin vücudu su istemeyebilir. Fakat su içmeyi engelleyen tek neden bu değildir. Sizler için kişilerin gün içerisinde su içmelerini engelleyen nedenleri derledik.

Çay ve Kahve İçmek

İnsanların gün içerisinde su içmemelerinin ana nedenlerinden biri hiç şüphesiz çok fazla çay ve kahve tüketmeleridir. Çünkü, gün içerisinde sıklıkla çay ve kahve içen biri susuzluk hissetmeyecektir. Bu durumda gün içerisinde su içme alışkanlığının azalmasına neden olacaktır.

Suyu Tatlandırmaya Çalışmak

Su içmeyi zor bulan pek çok kişi su içebilmek adına suyun içerisine çeşitli tatlandırıcılar koymaktadır. Bu tatlandırıcılar bazen limon, nane gibi maddelerken bazen çok daha farklı maddeler olabilmektedir. Bu şekilde tatlandırılmış sular içmeye alışan kişiler ise sade su içmek noktasında çeşitli zorluklar yaşayabilir. Bu durumda su içme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilir.

Yemeklerin Yanında Su İçmemek

Genel bir yanlış anlaşılmaya göre yemeklerin yanında su içmek yanlıştır. Çünkü, yemeklerin yanında su içmek doygunluk hissini azaltabilir. Ancak bu algının doğruluğu tartışmalı bir konudur. Bu nedenle de kesin olarak yemeklerin yanında su için ya da içmeyin diyemeyiz. Fakat, eğer yemek esnasında su içmek isterseniz bunu başka içeceklerle gidermek yerine su içmeyi tercih etmeniz daha mantıklı bir karar olacaktır.

Kendini Su İçmek İçin Zorlamak

Suyun insan vücudu için çok önemli olduğu bir gerçektir. Bu nedenle de düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Ancak, kişinin her gün canı istemeden kendini zorlayarak su içmeye çalışması sudan soğumasına neden olabilir. Bu da doğal olarak kişinin su içmesini engelleyici bir etki yaratır.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :