Su Orucu Nedir? Nasıl Yapılır?

Su Orucu Nedir - Nasıl Yapılır

Su orucu, vücudu her türlü kimyasal atıktan, genetiğiyle oynanmış yiyeceklerin zararlarından, kanserojen etki taşıyan ve vücutta blokaj oluşturan zararlı maddelerden arındırmaktadır. Ancak, su orucunu yapmadan önce uzman tavsiyesinin alınması ve doktor kontrolünde orucun gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü, vücudun belirli noktalarda bazı gereksinimlerden geri kalacağı bilinmelidir.

Su orucunda fizyolojik arınmanın yanı sıra psikolojik olarak da arınmanın gerçekleştiği düşünülmektedir. Su orucu; ilk yıl 21 gün, ikinci yıl 17 gün, üçüncü yıl 15 gün, daha sonra ideal kiloya ulaştığınızda ise sadece 10 gün yaptığınızda gerekli arınmayı sağlayabilecek bir yapıya sahip olmaktadır ancak, farklı uygulamalarının da olduğunun altının çizilmesi gerekmektedir.

Su Orucu Nasıl Yapılır?

Su orucu uygulanış bakımından oldukça kolay bir oruç olmaktadır. Ancak vücut alışıncaya kadar birtakım adımların takip edilmesi gerekmektedir. Bu adımlar ise kısaca şu şekildedir;

Su orucunun 1. gün vücudu alıştırabilmek için, sadece pişmemiş ham sebze ve meyve tüketilmelidir. Akşamında ise, bağırsakları boşaltıp temizleyebilmek için, 1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı İngiliz karbonatı katarak içmeniz gerekmektedir. Eğer isterseniz eczanelerde satılan lavman seti ile de bağırsak temizliği yapabilirsiniz.

Su orucunun 2. günü ise 1 litre suya sıkılmış 2 adet limonun suyu ve 2-3 tatlı kaşığı kaliteli bal eklenerek hazırlanan suyu içmek gerekmektedir. Ardından yine her saat başı 1 bardak su içerek günlük 3 litre suya tamamlamanız tavsiye edilmektedir.

Su orucunun 3. gününden itibaren ise, her sabah kalkar kalkmaz yarım çay bardağı ballı limonlu hazırladığınız karışımdan içmeniz gerekmektedir. Yine her saat başı 1 bardak su içerek günlük 3 litre suya tamamlamanız da önem teşkil etmektedir.

Su orucunun 4. gününde ise yine lavman seti veya İngiliz karbonatı eklediğiniz su ile bağırsak temizliği yapmanız önemli olmaktadır. Her saat başı 1 bardak su içerek günlük 3 litre su tüketme şartını ise hiçbir zaman unutmamanız gerekmektedir.

Su orucu yapılırken metabolizmanız çok yavaşlayacağı için, hızlandırabilmek amacıyla mutlaka sabah ve akşam 2 km yürüyüş yapmanız gerekmektedir. İnanarak ve isteyerek yapmazsanız çok zorlanırsınız uyarısında da bulunulması gerekmektedir. Ayrıca, ilk 3 gün oluşabilecek baş ve ayak ağrıları için zeytinyağı masajı yapılmanız tavsiye edilmektedir.

Su Orucunun Olası Zararları Nelerdir?

Uzun süre sadece su tüketmek her türlü hastalığı tetikleyebilmektedir. Bu nedenle su orucunu yaparken doktor kontrolünde olmak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır. Özellikle su orucu esnasında, kas kayıplarının yaşanması, asabiyet durumunun artması, yemek atakları ortaya çıkması, insülin direncinin ve diyabet riskinin artması, kilo artışının ve yağlanmanın artması, depresyon riskinin artması, erken yaşlanmanın görülmesi, halsizlik ve yorgunluk görülebilmesi, mineral, iyon, vitamin kaybına bağlı şikayetlerin artması gibi birçok sıkıntı çıkabilmektedir. Bu nedenle de kontrolsüz bir şekilde su orucunun yapılması doğru olmamaktadır. Mutlaka bir doktor eşliğinde uygulamanız gerekmektedir. Aksi takdirde oluşabilecek komplikasyonlar yüzünden zor zamanlar yaşamanız çok olası bir durum olmaktadır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş : 

Menü