Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır?

Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır

Su sebili her ofiste olduğu gibi artık evlere kadar girmeyi de başarmıştır. Sağlıklı yaşamın kaynağı olan su ne kadar sağlıklı bir şekilde tüketilirse o kadar faydalıdır. Bunun içinde özellikle kullandığımız sebilin sağlıklı ve temiz olması çok önemlidir.

Sebil yoğun bir şekilde kullanıldığı için temizliği de ciddiyet gerektirir. Takip edeceğiniz birkaç adımla birlikte bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.

Su Sebili Nasıl Temizlenir?

Su sebilinin temizlenmesi sırasında özellikle uygun ortamın hazırlanması gerekir. Hazırlanan temizleme sıvısının suyun akışını sağlayan mekanizma içerisinde geçirilmesi temizlik işleminin tamamlanmasını sağlayacaktır. Peki, mekanizma içerisinde geçirilmesi gereken temizleme suyu nasıl hazırlanır.

  • 4 Litre su
  • 1 çorba kaşığı kokusuz çamaşır suyu ya da sirke (beyaz-elma)

Yukarıdaki malzemeleri bir kova içerisinde karıştırın ve daha sonrasında sebilin fişini prizden çekin. Sebile yerleştirilmiş olan damacananızı çıkarın. Damacananın ağzının geldiği bölgeyi sünger ve hazırlanmış olan karışım ile silin. 5 dakika kadar bekledikten sonra hazırlamış olduğunuz karışımı yukarıdan sebile yavaş yavaş aktarın. Sebil üzerinde soğuk ve sıcak kanal varsa siz soğuk kanalı seçerek buradan suyun tahliyesini yapın.

Bu işlem sonrasında sebile tekrardan temiz su koyarak durulama işlemini yapın. Durulama işlemini 5–6 kez yapmanız gerekir. Durulama işlemini sebil içerisinde çamaşır suyu ya da sirke kokusu olmayana kadar devam edin.

En son olarak sebil üzerinde bulunan damlama tepsisini yerinden çıkarın ve temizliğini yapıp kurulayın. Sebilin içini temizledikten sonra dış yüzeyinin temizliğini de yine aynı şekilde hazırladığınız karışımla yapabilirsiniz.

Su Sebili Kokusu Nasıl Giderilir?

Su sebili temizliği dönem dönem yapılmazsa bu durumda içilen suda koku meydana gelebilir. Sebilin kokusu suya sızdığı için içtiğiniz su kaliteli de olsa sizi rahatsız edecektir. Bunun için sık sık temizliğini yapıp iyice durulama yapmanız çok önemlidir. Bu sayede hem sağlığınızı korumuş hem de daha lezzetli bir su içmiş olacaksınız. Eğer temizlik aşamasında sirke kullanmışsanız limon sirkenin kokusunu gidermeye yardımcı olacaktır.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :