Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Su Sebili Temizliği Nasıl Yapılır

Günümüzde evlerde ve işyerlerinde kullanılan su sebilleri sıcak ve soğuk su temin edilmesini sağlayan bir cihazdır. Su sebilleri özellikle damacana su kullanılan evlerde yaygın olarak kullanılır. Damacana suyu kolay bir şekilde sebile takarak sıcak veya soğuk suya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Su sebilleri damacananın baş aşağı çevrilerek takıldığı bir sisteme sahiptir. Cihaz damacananın kapağını delerek damacana suyun yerleşmesini ve akmasını sağlar. İster soğuk ister sıcak suyu rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Su sebilleri evlerde, halka açık yerlerde ve işyerlerinde sıklıkla kullanılır.

Su sebillerinin temizliği hijyen açısından gereklidir.  Su sebilleri pratik olmasının yanı sıra temizliğine dikkat edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Sürekli suya maruz kalan plastik bölmeleri yosun tutabilir. Su sebilleri temizlenmediği takdirde küf ve bakteri riski oldukça artar. Su sebili kullanırken belirli aralıklarla temizliğini yapmak gerekir.

Sebiller uzun süre kullanılmadığı durumlarda tekrar kullanılmaya başlamadan önce istendiğinde mutlaka temizliğinin yapılması gerekir. Sebilin temizlik süresi yaklaşık 2-3 ayda bir olmalıdır. Ancak daha sık temizlik yapmak istiyorsanız her damacana değiştiğinde temizlik yapabilirsiniz. Bu aralıklarla temizliğini yapmazsanız sağlık açısından sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sebilin temizliğini kendiniz kolaylıkla bir şekilde yapabilirsiniz.

Sebil Temizliğini Nasıl Yapmak Gerekir?

Sebil temizliğinde ilk olarak cihazın fişi prizden çekilir. Sebile yerleştirilmiş olan damacana su yerinden çıkarılır. Yeni damacanayı sebile takmadan önce eski damacanayı bezle silip içerisine bir miktar sirkeli veya deterjanlı su dökebilirsiniz.

Kokusuz deterjan kullanılması gerekir. Aksi durumda sebilden deterjan kokusunun geçmesi uzun sürebilir. Bu da başka bir sağlık sorununa davetiye çıkarır. Bu nedenle sirkeli su ya da kokusuz deterjan gibi ürünlerden faydalanmak gerekir. Daha sonra damacanayı sebile yerleştirerek temizleyecek su sebilin içine akıtılır.

Sebilde şişenin çıkarıldığı iç bölge temizleme suyu ile iyice temizlenir. Daha sonra sebil çeşmesinden içerideki su akıtılarak sebilin içi temizlenir. Ardından temiz su ile 4-5 defa durulama işlemi yapılır. İçerideki suyu tamamen akıttıktan sonra yeni damacanayı takıp sebili tekrar kullanabilirsiniz.

İstanbul Sancaktepe Damacana Su

Kaliteli ve sağlıklı suya hızlı ve pratik bir şekilde ulaşmak isteyebilirsiniz. İstanbul Sancaktepe Damacana Su arayışındaysanız Marsu birçok bölgede hizmet vermektedir. İstanbul Sancaktepe Damacana Su Siparişi vermek için Marsu’yu tercih edebilir, kaliteli ve sağlıklı suya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :