Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır

Susuz bir yaşam hayal edilemez diye düşünürken aslında muhtaç olduğumuz suyu ne kadar hor bir şekilde harcadığımızın da farkında değiliz.

Su hem içme hem temizlik için gerekli olan bir ihtiyaçtır, fakat suyu kullanırken kaynağı ve bütçeyi korumak için tasarruf tedbirlerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Tabi bu tasarrufu yaparken de neler yapmamız gerektiğini bilmek gerekiyor.

Peki, evde su tasarrufu yapabilmek için neler yapılabilir?

Musluklarınızı Gereksiz Yere Açık Bırakmayın

Evde ne kadar su tüketilirse, faturalarınızda o kadar yüksek gelecektir. Bunun için su kullanmaya başlamadan önce musluğunuzu gereksiz yere açık bırakmamanız konusunda özen göstermeniz gerekir. Örneğin dişlerinizi fırçalarken sürekli açık olması yerine ihtiyacınız olduğu anda açmanız yeterli olacaktır.

Bataryalar

Bazı bataryalar bol su harcanmasına neden olurken bazılarının daha fazla tasarruf sağladığını da biliyoruz. Bu tarz bataryaları alırken belki daha fazla ödeyeceksiniz ancak emin olun daha sonrasında parasını da çıkaracaktır. Batarya seçiminde özellikle sensörlü olan modelleri tercih ettiğinizde gereksiz suyu isteseniz bile harcayamazsınız.

Sebze ve Meyveleri Akan Suda Yıkamayın

Bayanların en çok yaptıkları şey meyve ve sebzeleri yıkarken suyu açık bırakmaktır. Bu şekilde daha fazla temiz olduğunu düşünüyor olsanız da aslında bu sizin bildiğiniz bir yanlıştır. Çünkü meyve ve sebzeler sürekli açık olan bir suyun altında daha temiz olmayacaktır. Bunu yapmanın yerine bir kabın içine dolduracağınız suyla sebze ve meyvelerinizi yıkamanız çok daha tasarruflu ve mantıklı olacaktır.

Bulaşık ve Çamaşır Makinelerini Kullanın

Çamaşır ve bulaşık makineleri fazla su harcamanın dışında daha ekonomik yıkamaya sahiptirler. Çamaşır ve bulaşık makinelerini kullandığınızda suyu harcarken daha ekonomik bir tercih yapmış olusunuz.

Duşta Boşa Akıtılan Sular

Duşa girmeden önce ısınması için açık bıraktığımız suyun faturamıza ek bir gider olarak yansıyacağını unutmamalısınız. Suyun ısınmasını beklerken musluğunuzu açmanız gerektiğinde az açın ve farklı bir kovanın içerisine dolmasını sağlayın. Burada biriken suyu tuvaleti temizlerken kullanabilirsiniz.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :