Su Zehirlenmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Su Zehirlenmesi Neden Olur - Belirtileri Nelerdir

Su canlıların yaşayabilmeleri için elzem olan bir maddedir. Bu nedenle de aslında çoğu zaman zararsızdır. Ancak, bir şey ne kadar zararsız olursa olsun belirli bir orandan fazla tüketildiğinde ya da kullanıldığında çeşitli sorunların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Bu sorunlardan biri de genellikle aşırı su tüketimi ya da yanlış su tüketimi sonucunda meydana gelebilecek olan su zehirlenmesidir.

Su zehirlenmesi aslında çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü, yukarıda da dendiği gibi su genel anlamda zararsız olan ve canlıların yaşamlarını devam ettirebilmeleri adına ihtiyaç duydukları bir besindir. Ancak, su her ne kadar zararsız olursa olsun eğer herhangi bir canlı kirli su içerse ya da suyu içmesi gerekenden çok tüketirse bu durumda zehirlenebilir. Örneğin, ortalama bir yetişkinin günde yaklaşık 2 ile 2,5 litre aralığında su tüketmesi gerekir. Bu sağlıklı olan sınırdır. Ancak, eğer bir kişi bu sınırın çok daha üstünde su tüketir ve bu davranışını devamlı hale getirirse büyük ihtimalle zehirlenme tehlikesi ile karşılaşacaktır.

Bunun ana nedeni vücuda giren su oranının fazla olması ile birlikte böbrekler gibi bazı organlar yorulacak ve işlevlerini tam olarak yerine getiremeyerek büyük ihtimalde vücudunuz içerisinde sorunlara neden olacaklardır. Bu nedenle sizler için su zehirlenmesinin ne gibi belirtileri olduğunu kısaca araştırdık.

Su Zehirlenmesinin Belirtileri

Su zehirlenmesi pek sık rastlanan bir olay değildir ve bu bakımdan da ilginç bir durumdur. Ancak buna rağmen normal bir gıda zehirlenmesine benzer belirtiler gösterirsiniz. Bu belirtilerden kısaca bahsetmek gerekirse; kafa karışıklığı, yer-zaman karışıklığı, mide bulantısı, kusma ve zihin durumunda değişiklikler şeklinde düşünülebilir.

Bu durumları kısaca açıklamak gerekirse de su zehirlenmesi yaşayan kişilerin organlarının bazıları yorulacağı ve işlevlerini yerine getirmekte zorlanacağı için kafanızda karışıklıklar meydana gelebilir. Çünkü, beyniniz öncelikle organlarınızın işlevlerini yapması için mücadele verecektir ve sizin kafanızın karışmasının yanı sıra yer ve zaman algınızda da bazı problemlerin gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Bunun ana nedeni ise beyninizin önceliğini yaşadığı kaos ortamının çözülmesi ve problemin halledilmesi şeklinde belirleyecek olmasıdır. Çünkü, beyin öncelikle problemlere odaklanarak onları çözmeyi hedefleyecektir. Aynı zamanda yer ve mekan algınızda deformasyonların meydana gelmesi ve vücudunuzun sorunu dışarı atmak için mide ağrısı ve kusma reflekslerinizi harekete geçireceği de büyük bir ihtimaldir.

Su Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Su zehirlenmesi oldukça kolay bir şekilde çözülebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey gün içerisinde tükettiğiniz su miktarına dikkat etmektir. Bunun yanı sıra Marsu gibi alanında kendini kanıtlamış olan firmaların sağladığı Sırma, Eylül ve Lacivert su gibi markaların sağlıklı sularını tüketmeye özen göstermenizdir. Böylelikle hem kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz hem de oldukça lezzetli olan suyun tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :