Sudaki Minerallerin Yararları Nelerdir?

Sudaki Minerallerin Yararları Nelerdir

Yaşam kaynağı suyun içinde kritik bir öneme sahip olan çeşitli mineraller vardır. Özellikle potasyum, kalsiyum, sodyum, fosfat ve magnezyum gibi vücudumuz için önemli yere sahip olan mineraller suda doğal bir şekilde bulunur.

Su ile vücudumuza giren ve vücudun kendiliğinden oluşturamadığı inorganik maddeler olan mineraller, vitaminlerin vücutta en fazla gereksinim duyulan bölgelerde etkin bir biçimde ulaşmalarını sağlar. Minerallerin faydaları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu sebeple vücut, minimum vitaminler kadar minerallere de gereksinim duyar. Su ise en doğal mineral kaynağıdır. Peki, suda hangi mineraller var, yararları neler?

Sudaki Minerallerin Yararları

Kalsiyum: Kasların kasılıp gevşemesi, kemik ve iskelet sağlığı ve dişlerin oluşumu için önemli bir role sahiptir. Kalsiyum gereksinimi karşılanmadığı takdirde vücutta depolanan kalsiyum kullanılmaya başlar. Bu durumda kemik dokusu zaman içerisinde zayıflamaya başlar. Bu durum uzun süre devam ederse osteoporoz da denilen kemik erimesi meydana gelebilir. Kalsiyum, vücuttaki bütün kaslar için kilit bir mineraldir.

Magnezyum: İnsan vücudunun yaşamak için enerjiye ihtiyacı vardır. Enerji üretebilmek için metabolizmanın pek çok kimyasal olayı gerçekleştirebilmesi gerekir. Bu olayların bütününde magnezyumun önemli bir rolü vardır. Özetle; magnezyum olmadan vücudun enerji üretmesi mümkün değildir. Magnezyum, çeşitli enzimin yapısında bulunur ve enerji üretimi, sindirim, emilim gibi olaylarda görevlidir.

Potasyum: Suda bulunan potasyum, insan vücudundaki sodyum ile birlikte vücudun su ve elektrolit dengesini sağlar. Kalp ritminin düzenlenmesini sağlar. Bunun yanında tansiyonun dengelenmesinde hatta yüksek tansiyonun düşürülmesinde etkili bir mineraldir. Bu sebeple insan vücudu için önemi büyüktür.

Florür: Kemik ve diş sağlığında yararlı etkilere sahip olan florür mineralinin suda yüksek oranda bulunmamalıdır. Yüksek florür içermeyen suların kullanılması hastalıklardan korunmak için etkilidir. 1 litrelik su içerisinde flor 1 mg fazla olursa yüksek florlu sudur. Yüksek florlu su florizis hastalığına neden olabilir.

Sodyum: Vücutta bulunan su ve elektrolit dengesinin sağlanmasında faydalı olan en önemli mineraldir. Kan ve hücreler arasında madde geçişi olmasını sağlayan sodyum, özellikle yaz aylarında terleme sonucunda vücutta azalır. Vücuttan fazla miktarda sodyumun eksilmesi, tansiyon düşüklüğü ve buna bağlı olarak halsizlik, yorgunluk ve bayılma gibi olumsuz belirtilere yol açabilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda su ve mineraller, insan vücudu için kritik bir noktadadır. Minerallerin görevleri ve faydaları vücutta oldukça fazladır.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :