Susuz Kaldığınızda Vücudunuzda Oluşan Değişimler

Susuz Kaldığınızda Vücudunuzda Oluşan Değişimler

Vücudumuzun en önemli bileşeni ve hayati önemi en yüksek madde olan su ve suyun önemi asla göz ardı edilmemelidir. Vücudumuz suya muhtaç olmakla beraber birçok fonksiyonunu su sayesinde dengeli bir şekilde yürütebilmektedir.

Dolayısıyla su tüketimi ve hidrasyon oranımızın ideal seviyede olması oldukça önemlidir. Vücudumuzu susuz bırakmak ya da bir başka deyişle dehidrasyon durumunun vücudumuza zararları olabilir. Uzun süreçte ya da kısa süreli olarak su tüketiminin ideal olan ve doktorların tavsiye ettiği seviyen az tüketilmesi derimizden tutun iç organlarımızda değişiklik, aksaklık ya da rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Doktorlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen günlük su miktarı en az 8 bardak yani 1,5 litreden fazla olmalıdır. Bunun yanında her besin gibi suyun da kontrollü tüketilmesi gerektiğini hatırlatmakta ve günlük olarak 3 litreden fazla su içmenizin tavsiye edilmediğini belirtmekte fayda görüyoruz.

Günlük olarak yeterli miktarda su içilmediğinde vücudumuzda olabilecek değişiklikleri sizin için bu yazımızda derledik.

Susuz Kalındığında Vücutta Ne Değişiklik Olur?

Kan Şekerinizin Düştüğünü Hissedersiniz

Susuz kaldığınızda aynı uzun süre aç kaldığınızda olduğu gibi kan şekerinizin düştüğünü hissedecek ve şekerli bir şeyler tüketme ihtiyacı duyacaksınızdır. Bunun sebebi dehidrasyon ve açlığın baş dönmesi ve baş ağrısı gibi bazı belirtilerinin aynı olmasıdır.

Kabızlık Sorunu Yaşarsınız

Sindirim ve boşaltım sistemimiz tamamıyla su tüketimine dayanan iki sistem olmakla beraber yeterince su içilmediği takdirde vücudunuza aldığınız besinlerin sindirilme ve boşaltılmasında problemler yaşanabilir. Az sıvı tüketimi ve susuzluk bağırsakların hareketlerini yavaşlatacağı için susuz kaldığınızda kabızlık problemi yaşayabilirsiniz.

Günlük Performansınız Düşer

Tıpkı aç kaldığınızda enerjinizin olmayacağı gibi susuzluk da enerji düşüklüğü yaratır. Vücudunuzun zinde olması ve günlük işlerinizi yüksek bir odakla yapabilmeniz için su tüketiminizin ideal oranda olması gerekmektedir.

Cilt Problemleri Yaşayabilirsiniz

Cilt sağlığımız suyun faydalarını birebir gördüğümüz bir noktadır. Bol su tüketimi ile cildimizin parladığını görmemiz mümkündür. Buna benzer şekilde uzun süre dehidre kalan bir vücutta kırışmalar ve yaşlanma daha hızlı gerçekleşecektir. Bunun sebebi ise dolaşım sistemimizde yeterince su olmadığında hücrelerde taşınan suyun azalması ve dolaylı olarak derinin onarım hızının düşmesidir. Bununla bağlantılı olarak uzun süreli susuzluk sonucunda kafa derimizde de kurumalar görülebilir ve bunun sonucu olarak saç dökülmeleri gerçekleşebilir.

Damacana su siparişini hızlı bir şekilde vermek isteyebilirsiniz. Damacana su siparişi vermek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :