Susuz Ne Kadar Hayatta Kalabiliriz?

Susuz Ne Kadar Hayatta Kalabiliriz

İnsan vücudu için hayati öneme sahip olan su, vücut ısısının düzenlenmesinden, sindirim sisteminin çalışmasına kadar pek çok noktada görev alır. İnsan vücudunda oluşan atıklar, ancak su sayesinde atılabilir. Beyin ve hormonlar suyla hareket eder ve insanın yaşamı bu şekilde gerekli konfora sahip olur.

Su vücudumuzda en çok ihtiyaç duymuş olduğumuz moleküldür. Yani sağlıklı bir insanın vücudu % 65 oranında sıvıdan oluşur. Dışarıdan almış olduğumuz su vücudumuzda yağ hücrelerinde depolanır ve ihtiyaç durumunda buradan takviye edilir. Develerin günlerce çölün altında susuz bir şekilde kalabiliyor olmasının nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.

İnsanların suyu depolama kapasitesi bu kadar büyük olmadığından dolayı belli bir noktadan sonra dayanma gücünü kaybeder. Bunun içinde susuzluk uzun süre boyunca devam ederse ölüm bir köşeden yaklaşıyor demektir.

Tüketilen su ter, nefes, idrar gibi döngülerle vücuttan atılır ve bu denge bozulduğu zaman sağlıkta bozulmaya başlar. Terleme durursa ateş yükselir, tükürük üretimi ve bağıranlardaki sıvı azaldığında sindirim imkansızlaşır.

Susuz Ne Kadar Yaşayabiliriz?

Sağlıklı bir insan susuzluğa 3 gün boyunca dayanabilir, fakat bu süreç bazı insanlarda nadiren de olsa 8–10 güne kadar çıkabilmiştir. Bu süreyi belirleyen e önemli faktör ise çevre koşullarıdır. Örneğin çok sıcak olan bir yerde terleme sürekli olarak devam edeceğinden dolayı 3 gün boyunca dayanabilmek bile imkansız hale gelebilir. Eğer ki serin ve kuru bir havadaysanız bu durumda susuz kalma süreniz daha da yükselecektir.

Dünyada En Uzun Susuz Kalan Kişi Kimdir?

Bu zamana kadar yapılan araştırmalar neticesinde dünyada en uzun susuz kalma süresi Hapishanede bir hücrede 18 gün boyunca unutulmuş olan mahkuma aittir. Bu kadar uzun süre boyunca dayanabilmesinin en önemli nedeni ise ortamda camın olmaması ve güneş görmemesidir.

Her insan eğer hayatta kalmak istiyorsa mutlaka su tüketmek zorundadır. Günlük su tüketim miktarına bakıldığında ise en az 2, 5 litre su tüketilmesi gerekir. Ancak bu litre çevresel faktörlere göre daha fazla olabilir.

Sağlıklı ve temiz su içmek için https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret edebilir siparişinizi geçebilirsiniz.

Paylaş :