Suyun İçerisindeki Mineraller Nelerdir?

Suyun İçerisindeki Mineraller Nelerdir

Su hayat kaynağıdır ve insan vücudunun % 60’ı suyla kaplıdır. Hatta beyin ve bazı organlarsa su oranı % 80 – 90’ a kadar çıkabilir.

Su yaşam kaynağıdır, çünkü içerisinde hayati önem taşıyan birçok mineral vardır. Özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfat ve magnezyum gibi insan vücudunun ihtiyaç duymuş olduğu tüm mineraller suda doğal olarak bulunur.

Suda bulunan minerallerin insan vücudundaki görevleri ise şöyledir:

Minerallerin Görevleri

Kalsiyum

Kasların kasılarak gevşemesinde görev yapan kalsiyum, kemik ve iskelet sistemi için çok önemlidir. Dişlerin gelişiminde önemli bir rol oynayan mineral, eksik olması halinde kasların seğirmesine ve kasılmasına neden olur. Hareket güçlüğünün yaşanması kalsiyum eksikliğine bağlıdır.

Magnezyum

Magnezyum vücudun enerji üretilmesini sağlar. Magnezyum olmadan vücutta enerji üretimi mümkün değildir.

Potasyum

Potasyum, sodyum ile birleşerek vücuttaki elektrolit dengesini sağlar. Kalp atışlarını düzenler ve tansiyonun dengelenmesinde yardımı olur.

Florür

Florür, kemik ve dişlerin sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Florürün suda fazla oranda olması istenmez, çünkü yüksek oranda bulunması florizis hastalığına neden olabilir.

Sodyum

Sodyum vücudun su ve elektrolit dengesinin oluşmasını sağlar. İnsan vücuduna en önemli mineral olarak bilinir. Vücuttaki kan ve kandan hücrelere taşınması gereken maddeler sodyum sayesinde taşınır. Yazın aşırı terleme sodyum kaybına neden olacağından halsizlik, ani bayılma ve tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.  Sodyum tuz başta olmak üzere tükettiğimiz birçok besin maddesinde bulunur. Vücudun günlük sodyum ihtiyacı 2–3 gram civarındadır. Çok fazla alımı ise doğru değildir.

Vücudun ihtiyacı olan mineralleri alabilmesi için suya büyük ihtiyacı vardır. Bunun için uzmanlar her seferinde günlük 2,5 litre civarında su tüketilmesi konusunda uyarılarda bulunur. Sağlıklı bir içme suyunun pH değeri 7 olması gerekir bu sayede hem vücut sağlığını korumuş, hem de lezzetli bir su tüketimi sağlanmış olur.

Uzmanlar şebeke sularının güvenilir olmadığı konusunda açıklama yaparken Marsu günlük su ihtiyacınızın karşılanabilmesi için damacana sularınızı evinize kadar servis eder.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr/ adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş : 

Menü