Suyun Önemi

Suyun Önemi

Su, vücut ağırlığınızın yaklaşık yüzde 60’ını oluşturur. Vücudunuzdaki her hücre, doku ve organın düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır. Su, idrar, ter ve bağırsak hareketleri yoluyla vücuttan geri atılır. Su vücut sıcaklığınızı normal tutar ve eklemlerinizi kayganlaştırır. Su, kalp sağlığınız için de çok önemlidir. Kalbiniz sürekli çalışır ve günde yaklaşık 4,5 litre kan pompalar.

Dehidrasyon

Dehidrasyon, tükettiğinizden daha fazla sıvı kaybettiğinizde meydana gelir. Kalbiniz ve kardiyovasküler sisteminiz dahil olmak üzere organlarınızı ve vücut işlevlerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Susuz kaldığınızda kan hacminiz veya vücudunuzda dolaşan kan miktarı azalır. Telafi etmek için, kalbiniz daha hızlı atar, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı yükseltir.

Dehidratasyon riski olanlar en çok yaşlılar, kronik hastalığı olan kişiler, çocuklar ve sporculardır.

Hafif ile orta derecede dehidrasyon belirtileri susuzluk, ağız kuruluğu, fazla idrara çıkma, koyu sarı idrar, baş ağrısı veya kas krampları şeklinde kendisini gösterir. Şiddetli dehidratasyon belirtileri ise idrar yapmama veya çok koyu sarı idrar, kuru buruşuk cilt, çökmüş gözler, sinirlilik, kafa karışıklığı, baş dönmesi, hızlı kalp atışı, nefes alma, halsizlik veya bilinçsizlik şeklindedir.

Ne kadar suya ihtiyacınız var?

Her gün nefes, ter, idrar ve bağırsak hareketlerinizle su kaybedersiniz. Vücudunuzun düzgün çalışması için su içeren içecek ve yiyecekler tüketerek su kaynağını yenilemeniz gerekir.

Susuz kalmayı önlemek ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu sıvılara sahip olduğundan emin olmak için sabah ilk iş olarak bir bardak su, her öğünde bir bardak su ve gün boyunca birkaç bardak daha su içme alışkanlığı edinmeniz gerekir. Özellikle egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında yeterli günlük sıvı alımını gerçekleştirmelisiniz.

Kadınlar için: Günlük toplam sıvı alımı yaklaşık 11 bardak yani 2,7 litredir.

Erkekler için: Yaklaşık 15,5 bardak 3,7 litre günlük sıvı alımı gerekir.

Su, kalorisizdir çok aşırıya kaçmadığınız sürece sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :