Vücudumuzun Neden Suya İhtiyacı Var?

Vücudumuzun Neden Suya İhtiyacı Var

Havaların soğumasıyla ikinci planda kalan su,  bir insanın sağlıklı kalması için oksijenden sonra ikinci sırada yer alan temel bir ihtiyaçtır. Bir insan yemek yemeden haftalarca hayatta kalabilir, fakat susuz yalnızca birkaç gün boyunca hayatta kalınabilir.

Bir insanın vücudundaki su miktarı cinsiyete ve yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin çocukların vücutlarındaki su oranı daha yüksektir. Nedeni ise vücut büyüdükçe suyun olması gereken bölgelerde yağ oluşumu başlar. Doğal olarak bu da herkesin vücudundaki su miktarının farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz.  İnsan vücudunun % 55-70’i suyla doludur ve bu da ter, idrar ve dışkı yoluyla vücuttan atılır. Atılan suyun yerini doldurabilmek için günde 2,5 litre su içilmesi gerekir. Bu 2,5 litrenin bir kısmı sebze ve meyvelerden alınırken bir kısmı da doğrudan karşılanır.

Suyun insan vücudundaki faydaları saymakla bitmez, fakat birçok kişinin odaklanmış olduğu nokta zayıflamaya destekçi olmasıdır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Temel ihtiyacımız olan su, günlük harcanan enerjinin yerine konulması için çok önemlidir. Aldığımız su metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.

Suyun Zayıflamaya Etkisi Nedir?

Su doğal bir iştah kesicidir. Yemeklerden önce ya da yemek sırasında tüketilen su, vücudun depolamış olduğu yağları metabolize etmesini sağlar. Yapılan araştırmalara göre az su içilmesi durumunda vücuttaki yağ depoları daha çok artmıştır.

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur.

Sindirim insan sağlığı için önemli bir konudur. Sindirim denildiğinde her ne kadar beslenme akla geliyor olsa da sindirimin bir parçası olan boşaltım önemli bir konudur. Var olan bir kabızlık veya ishal halinde su önemli bir besin maddesi olarak karşımıza çıkar.

Yemekten 15–20 dakika öncesinde içeceğiniz su, midenizin dolmasına neden olur ve bu da size tokluk hissi verir. Bu sayede yemek sırasında daha az yersiniz.

Suyun sayısız yararı vardır, fakat içtiğiniz suyun kalitesi de çok önemlidir. Bu nedenle su tüketirken sağlıksız ya da değeri uygun olmayan suların kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Doğal ve sağlıklı su için bize https://www.marsu.com.tr adresimizden ve 0 (850) 255 99 99 numaralı sipariş hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Paylaş :