Yaz Aylarında Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Yaz Aylarında Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Yaşam için esas olan su, vücudumuzun yüzde 60’ını oluşturur. Beyinde yüzde 70, kanda yüzde 80, akciğerlerde ise yüzde 90 oranlarına kadar ulaşan su miktarı, suyun vücudumuz için oldukça hayati bir kaynak olduğunu kanıtlar. Zihinsel faaliyetleri gerçekleştirmek, kan akışını sağlamak ve nefes alabilmek için önemli ölçüde payı bulunan su, yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmeyi sağlar.

İnsan vücudu, çeşitli yollarla su kaybeder. İdrar, terleme gibi yollar bunlardan birkaçıdır. Özellikle yaz sezonunda oldukça ısınan havadan kaynaklı olarak terlemenin daha da artması, daha hızlı su kaybı yaşamamıza yol açar. Vücutta ter yolu ile kaybedilen suyun geri kazanılabilmesi için ise insan vücudu için gereken günlük su miktarını tüketmek önemlidir. Peki günlük su tüketimi ne kadar olmalı?

Günlük Su İhtiyacı

Günlük su tüketimi, vücudumuzdaki ozmotik dengeyi sağlamak bakımından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yetişkinlerin günde en az 2 buçuk litre su tüketmesi, yaşamsal faaliyetlerini sürdürme açısından önemlidir. 2 buçuk litreden daha az su tüketimine bağlı olarak meydana gelen halsizlik, düşük tansiyon, kabızlık, kramp, koyu idrar rengi, baş ağrısı, yüksek nabız, az idrar üretimi gibi olumsuz semptomların engellenmesi gerekir. Bu durum da günlük su tüketimine dikkat ederek gerçekleşebilir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük su tüketimi, her yaş grubunda değişiklik gösterir. Örneğin 6 aylık bir bebeğin 600 mililitre anne sütü tüketmesi gerekirken, 8 yaşındaki bir çocuğun 1600 mililitre su tüketmesi gerekir. Aynı zamanda cinsiyetlere göre de değişen su ihtiyacı, erkeklerde yüksek kas kütlesine sahip olmaları açısından daha yüksek iken, kadınlarda daha azdır. Örneğin; kadınlarda su ihtiyacı 8 ile 10 bardak arasında değişirken, erkeklerde bu miktar 14 bardağa kadar ulaşabilmektedir.

Yazın Neden Daha Fazla Su İçilmeli?

Yaz mevsiminde diğer mevsimlere oranla sıvı ihtiyacı daha yüksektir. Çünkü hava sıcaklığı ve nemin vücuda etki ederek terlemeye, hızlı nefes almaya ve idrar üretmeye yol açar. Vücudu sıcak havadan korumak ve dengeli bir vücut ısısına ulaşabilmek içine su tüketimi önemlidir.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :