Yazın Neden Daha Fazla Su Tüketilmeli?

Yazın Neden Daha Fazla Su Tüketilmeli

İnsan vücudunun yaklaşık %75’i sudan oluşmaktadır. Su, vücudumuzda pek çok faydaya sahiptir. Vücudumuzdaki besin maddelerini hücrelere taşıyan su, vücut ısısını dengeler. Kan dolaşımını sağlar ve kalp-damar fonksiyonlarını korur. Vücudun işleyişinde önemli bir role sahip olan suyu düzenli olarak tüketmek sağlık açısından kritik öneme sahiptir.

Vücudumuz çeşitli faktörlere bağlı olarak su kaybeder. Özellikle yaz aylarında terleme yoluyla normalin çok üzerinde su kaybı yaşayabiliriz. Yaz aylarında vücudumuz daha fazla su kaybeder. Vücudun kaybettiği suyu geri kazandırmak için gün içerisinde yeterli düzeyde su içmek sağlık açısından en doğrusudur.

Sıcak havalarda vücudumuzdan normalden fazla ter yoluyla su çıkışı olur. Terleme oranı kıyafet, efor gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yaz aylarında yeterli miktarda su tüketilmediğinde vücudun işleyişinde aksaklıklar meydana gelebilir. Yaz mevsiminde yaşanan susuzluk problemi, bilinç kaybı, güneş çarpması gibi pek çok sorunun kaynağını oluşturur. Bu nedenle yaz aylarında su tüketimine ekstra dikkat etmek gerekir.

Yaz Aylarında Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Yaz aylarında ne kadar su tüketilmesi gerektiği konusu kafanızı kurcalayabilir. Araştırmalara göre normal zamanlarda yetişkin bir günde yaklaşık 2,5 litre, su tüketilmesi yeterlidir. Ancak bu durum kilo, boy ve diğer faktörlere göre değişkenlik gösterebilir. Yaz aylarında ise terleme sebebiyle vücudumuz daha fazla su kaybettiği için günlük su tüketim miktarının artırılması gerekir. Bu nedenle yaz aylarında susuz kalmayı beklemek yerine susuz kalmadan düzenli aralıklarla su tüketilmelidir.

Sıcak havalarda güneşe çıkmadan veya fiziksel aktiviteye başlamadan önce su tüketerek vücudunuzun su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Aktiviteler sırasında da yavaş yavaş su tüketmek vücudunuzun susuz kalmaması açısından önemlidir. Sıcak havalarda yeterli miktarda su tüketmeden egzersiz yapmak, kan miktarının düşmesine, kan basıncının azalmasına ve kaslara kan akışının azalmasına sebep olur. Bu sebeple özellikle yaz aylarında spor yapıyorsanız su tüketimine daha fazla dikkat etmek gerekir.

İstanbul Beykoz Damacana Su

Yaz aylarında susuz kalmamak için hızlı ve pratik bir şekilde damacana su siparişi vermek isteyebilirsiniz. İstanbul Beykoz Damacana Su Bayileri arayışındaysanız, Marsu kaliteli ve sağlıklı suyu sizlerle buluşturmaktadır. https://www.marsu.com.tr/ adresini ziyaret ederek İstanbul Beykoz Damacana Su Siparişi verebilir, sağlıklı ve doğal suya hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Paylaş :