Yeterince Su Tüketmediğinize Dair 4 İşaret

Yeterince Su Tüketmediğinize Dair 4 İşaret

Su, vücudumuzun %70’ini oluşturan ve günlük olarak belirli bir miktar tüketmemiz gereken en önemli yapı taşıdır. Susuz yaşamamız mümkün değildir. Bu noktada tükettiğimiz gıdalardan da daha önemli olan su, hayati öneme sahiptir. Temel yaşam kaynağımız olmasının yanı sıra günlük olarak bize rahatsızlık verecek birçok problemin de temeli susuz kalmaya ya da başka bir adıyla dehidrasyon durumuna dayanır.

Günlük hayatın koşuşturması ile bazen suya ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu bile fark edemeyebiliriz. Bu noktada, vücudumuzu susuz bıraktığımızda vücudumuzun bu ihtiyaçtan doğan bazı belirtiler gösterdiğini görebilirsiniz. Bu belirtiler günlük hayatımızda rahatsızlık verici olabileceği gibi aynı zamanda vücudumuzun bir çağrısı gibi işlemektedir. Bu yazımızda sizler için yeterince su tüketmediğinize dair 4 işaret hakkında bilgileri topladık.

Susuz Kaldığınızda Vücudunuzda Gelişebilecek 4 Belirti

Cilt Kuruluğu

Cildinizin sağlığı için suyun önemi tahmin ettiğinizden çok daha fazladır. Hücreleriniz ihtiyaç duyduğu su oranına ulaşamadığında cildinizin nem oranı azalır ve cilt kuruluğu yaşanır. Nemlendirilmeye ihtiyaç duyan cildimiz için hücrelerin su oranı olukça önemlidir. Vücudunuz susuz kaldığında terleme oranı da azalacağı için ciltte biriken kir ve yağ doğal bir şekilde uzaklaştırılamaz. Bu etmen de cilt sağlığını etkileyen bir durumdur.

Eklem Ağrısı

Eklem ağrısı, kıkırdak ve spinal diskler ile yaşanan problemlerden kaynaklanmaktadır. Kıkırdak ve spinal disklerin yaklaşık olarak %80’i sudur. Su ise atılan her adımda kemiklerin birbirine sürtmesini engelleyerek aşınmayı azaltır. Vücudumuzun ihtiyacı olan suyu tüketemediğimizde gerekli su depolanamadığı için kemik, kıkırdak ve disklerimizde görülebilecek şokun absorbe edilme özelliği azalmaktadır.

Kas Kütlesi Azalır

Kaslarımızın çoğu sudan oluşur. Bu sebeple, gereken orandan daha az su tüketildiğinde kas kütlemiz azalır. Bu noktada önemli bir detay da spor öncesi ve sonrasında tüketilen su, vücudun suyu doğru yerde biriktirmesini, kas oluşumunu hızlandırmasını ve enflamasyon riskini azaltmasını sağlar.

Sindirim Problemleri

Vücudumuz susuz kaldığında sindirim sistemi oldukça hızlı bir şekilde bu durumdan etkilenmektedir. Gerekli hidrasyon sağlanamadığında ve su tüketimi yeterli olmadığında midenin mukus oranı azalır, mide asidinde dengesizlik olur ve mide ekşimesi ve hazımsızlık ile sonuçlanan bir problemler oluşur.

https://www.marsu.com.tr/

Paylaş :