Suyun Kireçli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Suyun Kireçli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız

Su hayat kaynağı olmaktadır ve bir insanın yaşam fonksiyonlarını doğru şekilde idare edebilmesi için bir gereklilik olmaktadır. Ancak su farklı kaynaklardan tüketilebildiği için sağlıklı ve sağlıksız ya da kireçli ya da kireçsiz ayrımının yapılması önemli olmaktadır.

Çeşmeden akan suların birçoğu genellikle kireçli su olmaktadır ve aslında kireçli su mineralli su olarak kabul edilmektedir. Ancak yine de sağlıklı bir su olduğunu söylemek doğru olmamaktadır ve bunun anlaşılabileceği birkaç yol vardır.

Eğer evinizdeki suyun kireçli ise genellikle çaydanlıktaki, ısıtıcıdaki birikintilerden, lavabodaki lekelerden anlamak oldukça kolay olmaktadır. Çünkü su kaynarken içindeki erimeyen bileşikler kireci oluşturmaktadır ve bazı bölgelerdeki sular daha kireçli olabiliyorken bazı bölgelerdeki sular daha az kireçli olabilmektedir.

Kireçli suyun makinelere zarar verdiği düşünüldüğünde vücuda da dolaylı yoldan ve zamanla zarar verebileceğini tahmin etmek çok zor olmamaktadır. Bu nedenle kireçli suların tespit edilmesi önemli olmaktadır.

Kireçli su sert su olarak görülmektedir ve suyun kirecinin biriktiği yerlerde bakterilerin üreyeceğinin farkında olunması gerekmektedir. Ayrıca biriken bu kireç bulaşık makinesinden çamaşır makinesine, su borularından su ısıtıcılarına kadar birçok ev aletine zarar vermektedir ve bu nedenle de eşyaların ömrü kısalmaktadır.

Bunun yanı sıra kireç insan sağlığı içinde zararlı olmaktadır. Çünkü, evlerin en temel aletlerinde biriken kireçli sular bakteri ve mikrop oluşumuna neden olabilmektedir ve bu da insan sağlığını tehdit edici bir hale gelebilmektedir. Özellikle kireçli suyun cilt sağlığına da olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bunlar cilt gözeneklerinin kapanması, cildin sertleşmesi, sertleşen cildin çabuk yaşlanması, kireçli su ile yıkanan saçların kırılması şeklinde sıralanabilmektedir.

Ayrıca, kireçli su tüketildiğinde vücuda giren magnezyum ve kalsiyum böbrekler de taş oluşmasına damarların tıkanmasına yol açabilmektedir. Aynı zamanda da sürekli sert su içen kişilerin daha sinirli bir yapıya sahip olduğuna dair araştırmaların varlığı da bu konunun ciddiyetini ortaya koymaktadır.

İstanbul Büyükada Damacana Su

Çeşmelerden akan suların çoğunlukla kireçli olması ve kireçli suyunda hem ev aletleri üzerinde hem de insan sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz özellikler göz önüne alındığında damacana su tüketilmesi daha mantıklı bir tercih olmaktadır. Ancak damacana suya ulaşmanın her zaman kolay olmadığı yerlerde bulunmaktadır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Büyükada’dır. Eğer İstanbul Büyükada da yaşıyor ve damacana su sipariş edersem elime ulaşır mı diye düşünüyorsanız Marsu’yu arayarak en kısa sürede damacana suyunuzun ayağınıza gelmesini sağlamanız mümkün olabilmektedir.

https://www.marsu.com.tr

Paylaş :